Ochrana proti COVID-19 – Chirurgické rúška, respirátory

Ochrana proti COVID-19 - Chirurgické rúška, respirátory

Určite sa každý z nás v poslednom mesiaci stretol s výrazom Koronavírus (COVID-19) ktorý ohrozuje celý svet. Jedná sa o vírus, ktorý sa šíri vzduchom formou aerosólu a teda je možné ho medzi jedincami prenášať kašľom, kýchaním, ale aj len bežným dýchaním bez ochranných pomôcok.

Nakoľko sa informácie definujúce druh a triedu ochranných pomôcok líšia, prinášame Vám porovnanie označenia ochranných pomôcok so špecifikáciou rozsahu ochrany a stručné info.

Základné delenie ochranných pomôcok na ústa a nos je do dvoch kategórí:

-Respirátory
-Rúška ( chirurgické masky na tvár )

Aký je medzi Respirátormi a rúškami rozdiel?

Respirátory
-Pri správnom nasadení odfiltrujte častice zo vzduchu, čím sa zníži počet častíc alebo zárodkov, ktoré nositeľ dýcha.
-Označované triedami FFP1, FFP2, FFP3 ( v niektorých krajinách ako USA, Čína aj N95, R95 a podobne ).
-Sú pevne uchytené k tvári pomocou 2 popruhov na hlavu a nastaviteľnej spony na nose, čo umožňuje lepšie prispôsobenie. Trieda FFP3 má vymeniteľný filter.
Respirátor je možné používať viac-násobne. Niektoré druhy je možné aj čistiť, meniť filtre po zanesení a následne opäť nosiť.

Rúška, chirurgické masky
-Používajú sa ako chirurgická maska ​​a nie sú navrhnuté tak, aby chránili vaše pľúca pred nebezpečenstvami prenášanými vzduchom, napríklad Častice veľkosti PM2.5.
-Bývajú distribuované bez akéhokoľvek označenia na maske, rúšku.
-Zvyčajne sa nasadia na konkrétny zákrok (napr. chirurgický zákrok chirurgom) a následne sa zlikvidujú. Sú určená len na jedno použitie.
– Zvyčajne nepriliehajú pevne na tvár, pretože okolo okrajov môžu byť medzery. Nie sú teda vhodné ako ochrana pred Koronavírusom (COVID-19)

Trieda FFP1
-základná ochrana voči malým čiastočkám. ( nízka ochrana voči prachu, ochrana pred tuhými a tekutými aerosólmi )

 • OEL: Chráni pred časticami v koncentrácii 4x
 • APF: Chráni pred časticami v koncentrácii 4x

Trieda FFP2
– ochrana voči malým čiastočkám. ( priemerná  ochrana voči prachu, ochrana pred tuhými a tekutými aerosólmi )

 • OEL: Chráni pred časticami v koncentrácii 12x
 • APF: Chráni pred časticami v koncentrácii 10x

Sú európskym ekvivalentom respirátorových masiek N95 používaných napr. v USA a Číne.

 

Trieda FFP3
– ochrana voči malým čiastočkám. ( vysoká  ochrana voči prachu, ochrana pred tuhými a tekutými aerosólmi )
-používa sa vo farmaceutickom priemysle ako ochrana pred nebezpečnými výparmi, prachom,  vírusmi a baktériami šíriacimi sa aerosólom ( kašeľ, kýchanie a podobne.. )

 • OEL: Chráni pred časticami v koncentrácii 50x
 • APF: Chráni pred časticami v koncentrácii 20x

 

Čo však znamená toto označenie v praxi?

 • FFP1 označuje filtrovanie s aerosólovou filtráciou najmenej 80% a prienikom cez masku dovnútra dýchacích ciest maximálne 22%. Táto maska ​​sa používa hlavne ako protiprachová maska ​​(renovácia domu a rôzne druhy práce).
 • Masky FFP2 majú minimálne 94% percentuálneho podielu filtrácie a maximálne 8% úniku dovnútra. Používajú sa hlavne v stavebníctve, poľnohospodárstve a zdravotníckymi pracovníkmi proti chrípkovým vírusom. V súčasnosti sa používajú ako základná ochrana proti koronavírusu.
 • Masky FFP3 sú najfiltrovanejšou maskou FFP. S minimálnym percentom filtrácie 99% a maximálnym 2% únikom dovnútra chránia pred veľmi jemnými časticami, ako je azbest.

 

V Spojených štátoch musia respirátory spĺňať normy NIOSH (Národný inštitút pre bezpečnosť a ochranu zdravia pri práci) . V rámci tejto normy existuje niekoľko tried respirátorov v závislosti od stupňa odolnosti voči olejom:

 • Trieda N: odolnosť voči oleju. Rozlišuje sa medzi N95, N99 a N100. Číslo za písmenom označuje percento filtrácie suspendovaných častíc.
 • Trieda R: maska ​​odolná voči oleju až osem hodín. Aj tu sa rozlišuje medzi R95, R99 a R100.
 • Trieda P: maska ​​úplne odolná voči olejom. K dispozícii sú aj P95, P99 a P100.

 

Spoločenské pánske kravaty a spoločenské pánske motýliky stále “in”

Spoločenské pánske kravaty a spoločenské pánske motýliky stále "in"

Spoločenské pánske kravaty a spoločenské pánske motýliky stále “in”

 Pánske kravaty, viazanky a pánske motýliky vždy boli dôležitým akcentom mužského outfitu. Nejednalo sa len o dekoráciu, ale často o prvok ktorý vyjadroval postavenie muža v spoločnosti. Môžeme naštastie pozorovať, že ani vďaka napredovaniu rôznych nových štýlov v móde, tieto luxusné prvky mužského outfitu nemiznú.

 Pánska kravata či viazanka je veľmi vyhľadávaný a využívaný prvok mužského oblečenia. Už dávno sa nejedná len o produkt vhodný ku spoločenským udalostiam. Samozrejme stále je neodmysliteľnou súčasťou spoločenských akcií ako sú plesy či svadby. Avšak pánske viazanky, pánske kravaty sú čoraz viac využívané aj v bežnom živote a to dvomi spôsobmi.
Prvý je samozrejmosťou pre spoločenské postavenie. Sú totižto profesie, ktoré vďaka svojmu pôsobeniu kravatu vyžadujú. jedná sa napríklad o obchodníkov, architektov, právnikov a podobne. Predovšetkým profesie, ktoré prichádzajú často do obchodného styku, chodievajú na rokovania a prezentujú svoju firmu.
Druhý spôsob využívania kravaty a viazanky za bežného nosenia je akýsi ležérny , športový štýl. Kravata je často využívaná ako doplnok ku košeli bez saka, prípadne je využité športové sako. Takémuto využitiu viazanky nevadia ani pohodlnejšie nohavice.

   Pánske motýliky sú využívané podobne ako pánske kravaty, avšak ich výraz sa dá považovať za menej formálny, viac slávnostný. Svojím prevedením, vzormi a materiálovým riešením dokážu byť naozaj dokonalým akcentom outfitu a aj na preplnenom plese zaujať rovnako ako nádherné ženské šaty.

Hodvábne pánske vesty ako doplnok obleku

Neviete ako nosiť pánsku hodvábnu vestu k obleku? Nejde vám táto kombinácia dohromady? Nezúfajte, poradíme vám. V poslednom čase sú pánske vesty pod sako veľmi obľúbené a muži si skôr zoberú len tu vestu a sako nechajú doma. Prečo? No je to oveľa pohodlnejšie a momentálne aj štýlovejšie.

 

Vesta pod oblek posunie váš oblek na takzvaný „iný level“ a aj keď to možno tak nevyzerá, urobí z vás inú ligu. Tú luxusnú. Musíme vás upozorniť, že pri nosení vesty ostáva posledný gombík rozopnutý. To patrí medzi pravidlo.

 

Máte obavy, že nezvolíte správnu vestu a nebude vám to sedieť k obleku? Nezúfajte. Pokiaľ má trošku väčšie rozmery, tak siahnite po tmavších farbách vesty. Vyhnite sa vzorom a uprednostnite   hlavne matný materiál. Pánska vesta vám tam uberie pár kíl a aj postavu celkovo opticky zúži. Ak patríte medzi vyšších a užších mužov, uprednostnite skôr vzorované vesty. Určite dajte zelenú aj svetlejším vestám či vestám rôznej farby. Samozrejme, nie sú zakázané ani tmavé farby ale prečo si deň neskrášliť?

 

Ak máte vestu rovnakú ako farbu nohavíc, tak svoj outfit musíte oživiť. Nemôžete predsa stále chodiť v takýchto „nudných“ farbách. Vyzerá to tak, že nemáte žiadne ďalšie nápady, a preto odporúčame aby ste k tomu zvolili napríklad výraznú kravata či využite kapesník do vrecka. Ak máte napríklad čierne nohavice, bielu košeľu a sivú vestičku, tak skúste použiť šikmo pruhovanú čierno-bielu kravatu. Ak zvolíte kapesníček, tak odporúčame napríklad bielu farbu.

 

Samozrejme, vesty môžete využiť aj k džínsam a tak zmeníte ležérny štýl do športovo elegantného a vytvorite tak niečo nové, čím určite každého očaríte.

Manžetové gombíky a manžety

Jedným z najobľúbenejšou záľubou u pánov je nosenie manžetových gombíkov. Väčšina mužov, ktorí používajú oblek takmer každý deň si na nich potrpia. Nie je to lacná záležitosť a k tomu to patrí k ich hobby.

Vyrábali sa už za vlády Ľudovíta XIV, ktorý šperky miloval a vlastnil niečo okolo 150 manžetových gombíkov.

Ak zvažujete kúpu manžetových gombíkov, tak si potrebujete kúpiť košeľu s dvojitou manžetou, inak nazývaná aj francúzska. Košeľu môžete v pohode nosiť aj celý deň, nie je pravidlom, aby slúžila len na výnimočné udalosti či do práce.

Ak už manžetové gombíky vlastníte, tak určite s nimi dobre narábajte. Ak sa chystáte na nejakú udalosť, tak určite siahnite po manžetách s perleťou, kryštálom a podobným, ktoré sa hodia k smokingu či fraku. Ak ich hodláte použiť na bežný deň, tak sa nebojte siahnuť po farebnej kombinácii. Taktiež dajte zelenú gombíkom rôznych tvarov a veľkostí. Čo tak skúsiť manžety s pavúkom? Manžetové gombíky môžete skombinovať aj s iným kusom oblečenia. Napríklad s ponožkami.

Ak sa rozhodnete pre kombináciu manžetových gombíkov s hodinkami či šperkami, tak určite choďte jedným smerom. Ak sa rozhodnete pre zlaté doplnky, tak nech sú zlaté aj manžetové gombíky. Ak sa rozhodnete pre striebornú, tak nech je všetko strieborné. Samozrejme, netreba to siliť. Aj tu platí známe pravidlo, menej je viac.

Ak chcete byť jedinečný, tak si dajte svoje manžetové gombíky vyrobiť. Vyrábajú sa väčšinou z mosadze, ocele či titánu. Sú o niečo drahšie ale elegantnejšie a hlavne, sú výnimočné, pretože ich nemá nik iný okrem vás.

Pánske hodvábne vesty k obleku

Neviete ako nosiť hodvábnu pánsku vestu k obleku? Nejde vám táto kombinácia dohromady? Nezúfajte, poradíme vám. V poslednom čase sú pánske vesty pod sako veľmi obľúbené a muži si skôr zoberú len hodvábnu vestu a sako nechajú doma. Prečo? No je to oveľa pohodlnejšie a momentálne aj štýlovejšie.

 

Hodvábna vesta pod oblek posunie váš oblek na takzvaný „iný level“ a aj keď to možno tak nevyzerá, urobí z vás inú ligu. Tú luxusnú. Musíme vás upozorniť, že pri nosení vesty ostáva posledný gombík rozopnutý. To patrí medzi pravidlo.

 

Máte obavy, že nezvolíte správnu vestu a nebude vám to sedieť k obleku? Nezúfajte. Pokiaľ má trošku väčšie rozmery, tak siahnite po tmavších farbách vesty. Vyhnite sa vzorom a uprednostnite   hlavne matný materiál. Vesta vám tam uberie pár kíl a aj postavu celkovo opticky zúži. Ak patríte medzi vyšších a užších mužov, uprednostnite skôr vzorované vesty. Určite dajte zelenú aj svetlejším vestám či vestám rôznej farby. Samozrejme, nie sú zakázané ani tmavé farby ale prečo si deň neskrášliť?

 

Ak máte vestu rovnakú ako farbu nohavíc, tak svoj outfit musíte oživiť. Nemôžete predsa stále chodiť v takýchto „nudných“ farbách. Vyzerá to tak, že nemáte žiadne ďalšie nápady, a preto odporúčame aby ste k tomu zvolili napríklad výraznú kravatu či využite kapesník do vrecka. Ak máte napríklad čierne nohavice, bielu košeľu a sivú vestičku, tak skúste použiť šikmo pruhovanú čierno-bielu kravatu. Ak zvolíte kapesníček, tak odporúčame napríklad bielu farbu.

 

Samozrejme, vesty môžete využiť aj k džínsom a tak zmeníte ležérny štýl do športovo elegantného a vytvorite tak niečo nové, čím určite každého očaríte.

Kravata – pár zaujímavostí a tipov ako na to.

Kravata - pár zaujímavostí a tipov ako na to.

Kravata nemá žiadnu praktickú funkciu. Slúži len ako módny doplnok už vyše 350 rokov k oblekom, či smokingom na spoločenských akciách, či obchodovaní. Iste uznáte, že človek v obleku vzbudzuje dojem serióznosti a dôležitosti, k čomu bezprostredne patrí i kravata. Dodáva nám dávku elegancie, ako dámam kabelky, šperky, či účesy.

 

Iste ste sa s týmto módnym doplnkom už nie raz streli. Pamätáte sa, aké to bolo keď ste si skúšali zaviazať prvý krát? Iste komplikovanejšie ako teraz keď už máte nejaké to viazanie za sebou. Ak ste to mládenci ešte neskúšali tak tu nájdete pár typov ako na to. Na úvod si povieme, že existuje viacero spôsobov na uviazanie kravaty od tých jednoduchších, až po tie zložitejšie. Samozrejme nič nie je zložité keď to vieme, tak poďme si niektoré druhy i popísať.

 

Kravata - pár zaujímavostí a tipov ako na to.
Kravata – pár zaujímavostí a tipov ako na to.

 

Jednoduchý, alebo i orientálny uzol
Obsahuje najmenší počet potrebných krokov na jeho uviazanie. U nás ani na západe sa moc nenosí. Nie je tak voľný a omnoho ťažšie sa uvoľňuje. Pri viazaní manipulujeme len so širokým koncom!
1.široký koniec kravaty (predná strana)je smerom od nás, koniec úzkeho konca by mala končiť nad bruchom v závislosti od výšky a dĺžky kravaty. Pri viazaní manipulujeme len so širokým koncom kravaty.
2.široký koniec prekrížime pod druhý koniec kravaty
3.široký koniec preložíme
4.pokračujeme širokým koncom podberieme slučku čo máme okolo krku popod slučku
5.široký koniec prevlečieme smerom dole cez slučku čo sme vytvorili v pedošlom bode
6.Utiahneme uzol potiahnutím širokého konca smerom nadol a kravatu upravíme

 

Uzol Four in hand (doslovný preklad štyri v ruke)
Vznikol v 19-tom storočí a má pomenovanie po pánskom klube. Tento uzol je momentálne asi najpopulárnejší, nie len u nás. Je tiež nesmierne jednoduchý a dá sa bez problémov jednoducho uvoľniť s opäť zatiahnuť.
1. široký koniec kravaty (predná strana)je smerom od nás, koniec úzkeho konca by mala končiť nad bruchom v závislosti od výšky a dĺžky kravaty. Pri viazaní manipulujeme len so širokým koncom kravaty.
2.široký koniec kravaty prekrížime pod úzky koniec kravaty
3.široký koniec kravaty prevlečieme pod úzkym koncom
4.vrátime sa späť na pôvodnú stranu, kde sme so slučkou začínali
5. so širokým koncom pokračujeme smerom ku krku popod slučku
6. slučku potiahneme smerom dolu popod slučku čo sme vytvorili v 4. bode
7. potiahneme široký koniec smerom nadol a slučku tak utiahneme a následne upravíme.
Niekoľko dôležitých zásad
– v spoločenskom, či pracovnom prostredí je uvoľnená kravata neprípustná !!!
– pri voľnej atmosfére si môžeme kravatu prípadne zložiť, pričom si rozopneme horný gombík na košeli. V žiadnom prípade ju „len“ nepovoľujeme
-k pásikavej košeli si nikdy nedávame i pásikavú kravatu !
– uviazaná kravata by mala zakrývať sponu na opasku
-nosí sa len ku košeliam so širokým golierom

 

Kravaty sa vyrábajú hlavne zo 100% bavlny pre jej vlastnosti. Takéto kravaty sa až tak nekrčia, ako keď sú použité i iné materiály. Je ich ľahko očistiť pri miernom povrchovom ušpinení. Hodváb poskytuje kravate i svoju dávku lesku. Pre väčšiu odolnosť voči zašpineniu sa používa zmes hodvábu a malého množstva teflónových vláken. V malom množstve je kravata voči zašpineniu takmer nechránená a je to diskutabilné. No a pri veľkom zastúpení týchto vláken, kravata stráca svoje vlastnosti a stáva sa z nej takmer igelitová taška. Správny pomer je teda viac ako dôležitý.

Manžetové gombíky – manžety a ich história

Manžetové gombíky - manžety a ich história

Manžetové gombíky – manžety a ich história

Manžetové gombíky sú ozdobným doplnkom, akousi sponou, ktorá spína dva cípy manžety košele a bývajú používané muži, menej často aj ženami. Bývajú vyrábané z kovu (často drahého) a niekedy bývajú doplnené napríklad drahými kameňmi, sklom a podobne.

História

V Európe sa manžetové gombíky používajú od 17. storočia. V minulosti manžetové gombíky predstavovali klenotnícke skvosty, pretože sa vyrábali zo zlata, striebra a drahých kameňov. Tieto drahé materiály sa používali najmä na v kráľovských kruhoch. Medzi šľachtu sa rozšíril lacnejší sklenený variant. S príchodom sklenenej keramickej zmesi, ktorú tvorilo brúsené sklo, veľmi podobné pravým diamantom, nesmel tento pánsky šperk chýbať žiadnemu pravému džentlmenovi. Fabergého vylepšenie pece na vypaľovanie smaltovaných klenotov potom na začiatku 19. storočia viedlo k masovej výrobe manžetových gombíkov a ich export do celého sveta.

Na začiatku manžetové gombíky tvorili dve ozdobené strany so spojivom a trvalo dlhé roky, kým sa prešlo na dnešnú podobu: gombík so zdobenou jednou stranou a otočným kolíkom na prichytenie v manžete.

Ako nosiť manžetové gombíky?

Manžetové gombíky sa dajú pripnúť veľmi jednoducho. Ale aj tak môže prísť ku nedorozumeniu a faux pas, preto sa osadenie tohto šperku treba radšej vopred naštudovať.

Gombík sa prestrčí oboma dierkami francúzskej manžety tak, aby ozdobená časť bola vidieť na vrchnej časti manžety. Stačí pred seba natiahnuť ruku dlaňou dolu a gombík zvrchu pretiahnuť. Zospodu sa potom otvorí otočný kolík, ktorý spojí a zaistí manžetu. Nakoniec už len zatiahnuť za koniec manžety a ešte lepšie v nej gombík pripevniť.

Majte na pamäti, že časť manžety s manžetovým gombíkom by mala byť na očiach, preto pri výbere košele i saka venujte pozornosť dĺžke rukávov. Šperk nosíte predsa preto, aby ste ho ukázali.

Ako si zaviazať klasický spoločenský motýlik

Ako-si-zaviazať-klasický-spoločenský-motýlik

Ako si zaviazať klasický spoločenský motýlik?

Neviete ako si zaviazať klasický spoločenský motýlik aby ste dosiahli elegantný a formálny vzhľad motýlika? Chystáte sa na svadbu alebo inú formálnu udalosť, kde je spoločenský motýlik bežnou súčasťou smokingu alebo obleku?

Ak si chcete zviazať motýlika na uzol, vyberte si štýl motýlika podľa vášho výberu a postavte sa pred zrkadlo. Potom jednoducho postupujte podľa nasledujúcich krokov:

 

bowtie1

1) Umiestnite motýlika okolo krku, nastavte ho tak, aby koniec “A” bol o dva palce dlhší ako koniec “B.

 

 

 

 

bowtie2

2) Prevlečte bod “A” cez koniec bodu “B”.

 

 

 

 

bowtie3

3) Preneste koniec “A” hore cez slučku ako na obrázku.

 

 

 

 

bowtie4

4) Postupujte podľa obrázka.

 

 

 

 

bowtie5

5) Prevlečte koniec bodu “A” nad stred slučky ktorú ste vytvorili.

 

 

 

 

bowtie6

6) Držte všetko na svojom mieste, dvojitý koniec “A” preneste naspäť cez slučku za motýlika.

 

 

 

 

bowtie7

7) Nastavte motýlika ťahaním na koncoch a zarovnajte stredový uzol.

 

 

 

 

 

A to je všetko!